Handpan (původně zvaný též "hang drum") je hudební nástroj, který nepřestává fascinovat svým zvukem, tvarem i kreativními možnostmi. Je to nástroj, na který můžeme hrát jemně meditačně a též virtuózně a rytmicky. Můžeme na něj improvizovat a zároveň hrát i přesně dané skladby a rytmické struktury. Svou hru na něj můžeme stále zdokonalovat.

Otázka zůstává - jak si nejlépe vybrat handpan?

Základními podmínkami toho, aby nás hra na handpan opravdu těšila a inspirovala, jsou

  • kvalitní a dobře znějící nástroj
  • vhodně zvolené ladění tohoto nástroje

V dnešní době, kdy existuje už mnoho výrobců těchto nástrojů a spousta z nich se stává "výrobci handpanů" téměř ze dne na den, není úplně jednoduché si kvalitní nástroj vybrat a nesednout na lep výrobcům a nástrojům, které neznějí (jemně řečeno) příliš dobře a nejsou vyrobeny kvalitně - to se týká jak začínajích individuálních výrobců (včetně lokálních), tak i "průmyslových" velkovýrobců, jejichž produkty i u nás usilovně nabízejí velké obchody (nekvalitně znějící handpany Meinl, Zenko, Sela, Terrapan a další). Takový nástroj nás pak samozřejmě příliš těšit nebude.

Výroba handpanu je nesmírně komplexní a náročný proces, který vyžaduje nejen propracovanou technologii a materiál ale též mnohaleté zkušenosti, talent a kreativní a sofistikované přístupy při tvorbě tohoto nástroje. V opačném případě můžeme snadno dostat nástroj, který bude znít jako "plecháč", nepříliš dobře ladit a tóny budou postrádat bohaté inspirující rezonance tak jak je známe u kvalitních nástrojů (a takové nástroje dnes bohužel začínají převažovat). Můžeme to přirovnat třeba k výrobě houslí: čínské, amatérské nebo tovární housle vypadají na první pohled podobně jako housle špičkové a mistrovské, ale stačí na ně na chvíli zahrát .... ;) 

Handpany v Léčivých Nástrojích


U nás v Léčivých Nástrojích se handpany zabýváme už mnoho let,  vyzkoušeli jsme většinu nástrojů těch nejlepších světových výrobců a člen našeho týmu Pavel Sedláček patří k nejpozoruhodnějším světovým hráčům na tyto nástroje.

U nás si můžete vybrat a vyzkoušet ty opravdu nejkvalitnější handpany různých ladění a typů zvuku, které jsme během let pečlivě vyzkoušeli a vybrali - tak, aby vás tyto nástroje nepřestaly těšit a inspirovat. A v rámci výběru a možností, které nikde jinde nenajdete: obvykle je u nás k dispozici 10-20 různých nástrojů k osobnímu vyzkoušení.

Otázkou samozřejmě zůstává jak si ideální nástroj pro sebe vybrat. Často se člověk ke koupi tohoto nástroje chystá velmi dlouho a pokud je úplný začátečník, který doposud s těmito nástroji měl jen malou nebo žádnou zkušenost, nemá úplně přesnou představu jaký nástroj by pro něj byl nejlepší.

ZÁKLADNÍ DRUHY HANDPANŮ

Z hlediska zvuku a použitého materiálu existují dva základní typy nástrojů:

  • nástroje z nitridované oceli
  • nástroje z nerezové oceli (stainless)

Tyto dva typy nástrojů se navzájem liší jak na pohled, tak i zvukem. Nástroje z nitridované oceli jsou většinou modré barvy, nerezové nástroje jsou zabarvené do zlatova.
Tím nejzásadnějším rozdílem mezi těmito dvěma typy nástrojů je ovšem zvuk:
Nástroje z nitridované oceli mají zvuk kratší a hodí se zejména pro běžnou rytmickou hru, rychlé pasáže apod.

Nástroje z nerezové oceli mají mnohem delší dozvuk a bohatější rezonance a mohou být ideální pro "meditačnější" způsob hraní a jsou ideální pro většinu zájemců o tento nástroj (i když i na ně je možné hrát relativně rychle a komplexně). Vzhledem k náročnosti výroby jsou obvykle o něco dražší než nástroje nitridované a zároveň ne všichni výrobci jsou schopni z tohoto materiálu vytvořit opravdu krásný zvuk, je proto třeba být při výběru opatrnější.

Tady si můžete poslechnout příklad handpanu z nitridovanové oceli:
A tady handpan stainless:

Stupnice a ladění

Každý handpan je laděn do konkrétní stupnice a má obvykle 9-10 tónů. Základní basový tón uprostřed nástroje (nazývaný "ding") určuje tóninu handpanu.

Pokud uvažujeme o našem prvním handpanu, jeho ladění by mělo být univerzální a kreativní. Nejběžnější tóninou handpanu je tónina D.

Zde bychom doporučili dvě základní stupnice:

  • "D Kurd" nebo
  • "D Celtic"

D Kurd je základní mollová stupnice krok po kroku:  D / A Bb C D E F G A.  Výhodou tohoto ladění je to, že díky plynulé stupnici je možné zahrát spoustu skladeb i rytmických struktur.

Handpan D Kurd:Drobnou nevýhodou (například při improvizaci) může být možnost zahrát občas nepříliš libozvučný interval zmenšené kvinty (Bb-E) apod.
To nehrozí u ladění "Celtic", u kterého je tón Bb vynechán a stupnice je následující: D / A C D E F G A C . Tato stupnice je krásně průzračná a ať rozezníme kterékoliv tóny a jejich kombinace, vždy to bude znít pěkně.

Handpan D Celtic:

Pokud preferujeme hlubší ladění, můžeme si vybrat tyto stupnice o půl tónu níže v Cis.

Mollová stupnice v Cis se obvykle nazývá "Cis Annaziska" a je identická se stupnicí D Kurd (C# / G# A H C# D# E F# G# ).

Handpan Cis Annaziska:Stupnice Cis Celtic je o půl tónu nižší než D Celtic (C# / G# B C# D# E F# G# B)

Handpan Cis Celtic:A pokud bychom chtěli obzvláště hluboký a meditační zvuk handpanu, můžeme zvolit ladění B Celtic ( B / F# A B C# D E F# A).

Handpan B Celtic:


Velmi pěknou a zvláštní atmosféru má stupnice "Mystic", ať už D Mystic nebo C# Mystic

D / A Bb D E F A C D   nebo C# / G# A C# D# E G# H C#Pokud se vám líbí spíše vyšší éteričtější zvuky, můžete sáhnout po ladění F - například nádherná průzračná stupnice F Oxalista nebo mollové F Low Pygmy:JAKÝ HANDPAN SI TEDY VYBRAT ?

Výborným výchozím a cenově velmi přístupným bodem jsou osvědčené SEW handpany, v ladění D nebo Cis, bud ve variantě Basic:


nebo Professional:SEW handpany jsou nyní k dispozici i ve variantě stainless a můžete si vybrat z ladění D Kurd nebo C Celtic:Novinkou jsou naše vlastní SAVITA Handpany z nerezového materiálu s krásným, bohatým, meditačním zvukem a velmi příznivou cenou.

Krásné a unikátní jsoe BAOPAN handpany, které jsou též k dispozici ve mnoha laděníchSpoustu dalších videí najdete na našem youtube kanálu Léčivé Nástroje nebo přímo na našich stránkách u každého z nástrojů.

A naprostou špičkou mezi handpany jsou anglické handpany Panstream. Momentálně tady máme k dispozici nitridovaný handpan D Magic Hour , což je principiálně stupnice d moll s přidaným nižším tónem F

Stainless handpany Panstream patří k těm vůbec nejkrásněji znějícím handpanům, které jsme tu kdy měli. Jejich zvuk je nádherný, bohatý, hluboce meditační a zní trochu jako "varhany".
Panstream D Celtic Golden Stainless:Kromě zmíněných základních stupnic existuje samozřejmě i spousta stupnic speciálních, dále handpany s více tóny, s tóny i na spodní straně apod. V případě zájmu o tyto varianty nebo pokud máte jakékoliv další otázky ohledně handpanů nás prosím kontaktujte.Obaly a stojany


Pokud si pořizujete handpan, je nezbytné zakoupit si k němu i obal. Standardním obalem na handpany s bezpečnou pevnou konstrukcí je obal Evatek Medium. S tímto obalem bude váš handpan v bezpečí a můžete ho snadno kamkoliv přenášet.

Na handpan můžeme hrát tak že si ho umístíme na klín anebo ho položíme na speciální stojan.

Hraní na klíně má výhodu v tom, že nepotřebujeme stojan :) a náš kontakt s nástrojem je bezprostřední. Nevýhodou je to, že zvuk a rezonance nástroje jsou trošku utlumeny. Naplno se náš nástroj rozezní na stojanu, na kterém spočívá jen na třech bodech a nic jeho rezonance neomezuje. Můžeme použít stojan pro hraní ve stoje, v sedě nebo na zemi. Každý poloha má svá specifika. Nejuniverzálnější polohou, která zároveň umožňuje i volný pohyb hráče je poloha ve stoje. Máme pro vás k dispozici speciální krásné dřevěné stojany pro handpan pro všechny 3 polohy.
 

Péče o handpany


Handpan je velmi delikátní kovový hudební nástroj a je třeba s ním zacházet velmi citlivě a opatrně. Zejména si musíme dávat pozor aby nám nástroj nespadl, nebouchli jsme s ním o něco apod. V tom případě je velmi pravděpodobné že se nám rozladí jeden nebo více tónů a bude třeba poslat nástroj k přeladění.
Pokud je nástroj vystaven přímému slunečnímu záření, obvykle se za chvíli trošku "rozladí". Naštěstí se jedná jen o dočasné rozladění a jakmile se nástroj ochladí, vrátí se obvykle do ladění původního.

Jednou za čas je dobré potřít nástroj speciálním "Phoenix" olejem a pak hadříkem vytřít do sucha.


Hra na handpan

 

Pokud jsme začátečníci a handpanu se dotýkáme poprvé, můžeme zjistit že nám může chvíli potrvat než z nástroje vyloudíme plné tóny. A poté se před námi otevírá široké pole možností a cest, kterými se můžeme vydat: zvládnout základní cvičení, techniky, rytmické struktury, vybrané skladby a poté se pustit do krásné kreativní oblasti volné improvizace bez hranic - ať už směrem radostně rytmickým nebo jemně a hluboce meditačním.

Pokud byste se chtěli naučit základy hry na handpan a dále rozvíjet techniku hry na tento nástroj, nabízíme vám individuální lekce a kurzy pod vedením Pavla Sedláčka.  V případě zájmu je možné uspořádat i celodenní seminář.


Showroom Léčivé Nástroje

Každý z nás má svůj vlastní vkus, cit i preference. Nejlépe si svůj nástroj vyberete tehdy, když máte možnost živě a na vlastní uši porovnat a vyzkoušet spoustu různých nástrojů - pak jdou teorie stranou a vy sami za nějakou dobu najdete ten pravý nástroj pro vás. A právě takovou možnost máte v našem showroomu v Jablonci nad Nisou kde jste kdykoliv vítáni a kde vždy najdete 10-20 krásných handpanů k vyzkoušení. Stačí zavolat na 603 481 984 :) Možné je i online propojení a live online prezentace...